2013/11/13

Texas Transformation

Artykuł z listopadowego wydania Out Smart Magazine: Typowany do nominacji do Oscara w kategorii aktor/muzyk za rolę w Dallas Buyers Club Jared Leto.

Nie Matthew McConaughey jest najgorętszym nazwiskiem nowego filmu Jeana-Marca Vallee, Dallas Buyers Club, a Jared Leto, który dostanie za tę rolę nominację do Oscara. Leto jako Rayon daje popis przełamujący bariery, wciela się w transseksualną kobietę z AIDS w dramacie opartym na faktach,rozgrywającym się w 1980 roku w Dallas.

Rayon i Ron w jednej z początkowych scen.
Aktor schudł do roli około 14-18 kilogramów, by przekonująco odegrać rolę Rayon, zmagającej się z  HIV i uzależnieniem od heroiny w ostatnich dniach jej życia. „Przestałem jeść” - mówi - „Dopiero po zakończeniu zdjęć znów zacząłem normalnie się odżywiać.” Stwierdza, że nie było to łatwe. Leto otwarcie przyznaje, że nie jest gejem i nie ma zbyt wiele wspólnego z homoseksualnymi środowiskami, w Rayon odnajduje jednak wiele cech, z którymi mógłby się utożsamić. „Odnajduje się uczucia takie jak pragnienie bycia kochanym”, mówi, „Uwielbiam jej urok, wdzięk i beztroskę. Prochy dawały jej spełnienie, pozwalały na bycie taką jaką chciała być. Uważam, że stopniowo odkrywała siebie, więc dawało to wiele radości by się zgłębić w jej osobowość.”

Jared sam przyznaje, że potrafił chodzić w charakteryzacji cały dzień. Tu, na spotkaniu z mamą.
W toku rozwoju akcji, Rayon zakłada biznes z trudnym, prostolinijnym Ron'em Woodroof'em (Matthew McConaughey). Woodroof - wulgarny, niestroniący od kieliszka, homofob z Dallas postanawia podjąć walkę z HIV, dokładnie w 1985, wtedy, gdy epidemia przybiera najbardziej na sile. Decyduje się na powrót do walki, kiedy lekarze dają mu ostatnie trzydzieści dni życia.
Wbrew słowom lekarzy wychodzi ze szpitala i udaje się na południe. W zaniedbanej klinice w Meksyku podejmuje „alternatywne” leczenie i odzyskuje zdrowie. Wkrótce z pomocą Rayon, Woodroof nielegalnie zaczyna importować masę różnych narkotyków i ziół leczniczych z całego świata, z których żadne nie jest dozwolone do użytku w Stanach. Woodroof „dealuje” nimi w pokoju hotelowym w Dallas i sprzedaje swój towar każdemu, kto ma pieniądze by zapłacić. Kiedy miejscowi homoseksualiści przekraczają jego próg, porzuca swoje wcześniejsze homofobowe podejście. Film bazuje na prawdziwej historii, a wzmianka o Woodroof'ie znalazła się nawet w 1992 roku w gazecie The Dallas Morning News„To niedoceniona historia”, mówi Leto. „Wspaniale, że to się kiedyś wydarzyło - na przestrzeni dwudziestu lat było w ciągłym rozwoju. To bardzo aktualny film - tak wiele tych walk nadal się toczy”.

Walka by zdobyć pozwolenie na rozprowadzanie ratujących życie prochów przybiera dramatyczny bieg zdarzeń, kiedy wkracza w sprawę Agencja Żywności i Leków. Ignorując fakt, że Woodroof ratował ludzkie życia, agencja próbuje go zwalczyć. Kiedy Woodroof walczy nie tylko o swoją klinikę, ale też o własne życie, Rayon zakochuje się w młodym chłopaku do towarzystwa (Bradford Cox).
We dwójkę, Rayon i jej nieznany z imienia chłopak schodzą na ścieżkę narkotykowych nadużyć. Kiedy zaczyna tracić kontrolę nad swoim ciałem, Rayon przybiera męski wygląd by odwiedzić swojego konserwatywnego ojca i prosi o pieniądze, które dałaby Woodroof'owi by mógł utrzymać klinikę. Ojciec patrzy na nią z odrazą. W momencie, kiedy Rayon wybucha płaczem, ojciec nazywa ją jej wdziwym imieniem, Raymond, a następnie daje jej pieniądze.

Leto w obiektywie Terrego Richardsona.
Przyprawiająca o mdłości scena przydaje emocji, a w pełni odegrana przez Leto rola faktycznie zasługuje na Oscara. Aktor mówił o tym, że dla niego ważne jest jak jego rola i cały film wpłynie na widzów. „Dobre byłoby większe zrozumienie”, mówi. „Trochę empatii”. Leto jest pewny, że film przyciągnie większą rzeszę widzów i nie tylko wygłosi kazanie by zmienić swoją postawę. „80-letnia starsza kobieta powiedziała, że film zmienił jej życie”, mówi Jared. „Film ma moc do zmienienia nas. Historie zmieniają nas”.

Metamorfoza Jareda Leto.

Dallas Buyers Club w kinach w USA od 1 listopada. W Polsce film na dużym ekranie można zobaczyć od 14 marca.

Autor: David-Elijah Nohmon z San Francisco. W jego dorobku znajdują się publikacje dla LGBT, Monster Magazines i The Times of Israel.
Skany z magazynu: klik, klik.
Za przetłumaczenie dziękuję Veronie.

Jeszcze kilka słów...
Film jak dotąd zdobył nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, ale sezon filmowy dopiero się zaczynie. Czuję, że może on dużo namieszać. 
Dallas Buyers Club zostanie wyświetlony w pokazie specjalnym na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy, w niedzielę 17 listopada, więcej informacji na stronie. Mam okazję tam być, więc możecie liczyć na recenzję już niedługo.


Trzymajcie się.

Passionflooower

1 komentarz:

  1. Muszę się na to wybrac. Uwielbiam wszystkie filmy z Leto.

    http://closertotheedgeblog.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń