2013/03/08

Nuevo cine español, acción! *
Ostatnio pogoda niemiłosiernie płata nam figle, bawiąc się z nami w podchody. Kiedy jesteśmy już przekonani, że sroga zima odpuszcza, a naszą stęsknioną ciepła skórę ogrzewają znikome promienie słońca, nagle budząc się, uświadamiamy sobie, że znów tkwimy w krainie śniegu, ach i tak w kółko…

Jednak propozycja, którą  mam dziś dla Was, rozgrzeje waszego ducha niczym corrida i podkręci wasz, iście gorący, porywczy,  hiszpański temperament (tak, w każdym z nas tkwi taka iskierka) do tego stopnia, że wiosna zawita w Was na dobre!

Marzec zapowiada się  zatem obiecująco i  to z pewnością, bowiem od 10 do 24 marca 2013 czeka nas 13. Tydzień kina hiszpańskiego.  Nie lada gratka dla miłośników filmu! Przegląd odbędzie się w kinach studyjnych w sześciu największych polskich miastach ( Kraków, Katowice, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk).


A oto mała zapowiedź tego, co będziemy mogli zobaczyć:
( materiał pochodzi z ulotki informacyjnej)


1.     SZEŚĆ RAZY EMMA – reż. Roberto Perez Toledo

Emma ma 29 lat, ciętą ripostę i jasno wyznaczony cel: chce zajść w ciąże. Nie ma jednak ochoty na miłość i zaangażowanie, wydaje jej się, że nikogo do tego nie potrzebuje, wystarczy jej tylko odpowiedni dawca. W głębi duszy jest jednak delikatna, choć stara się tego  nie okazywać.  Mężczyźni, którzy pojawią się w jej życiu, nie dadzą się tak łatwo z niego usunąć. Słodko- gorzki film o pożądaniu i miłości, samotności, kłamstwach i uprzedzeniach, ale i o nadziei na lepsze jutro.

2.     DZIECIAKI POZA KONTROLĄ – reż. Patricia Ferreira

Oki jest grzeczną dziewczynką, z dobrego domu, ale gdy zaczyna mieć własne zdanie jej rodzice nie potrafią tego zaakceptować. Gabi trenuje kickboxing pod okiem wymagającego ojca i trudne relacje między rodzicami mocno odbijają się na jego psychice. Alex ma talent i pasję – graffiti – ale łatwo popada w konflikty. Tę zbuntowaną nastoletnią trójkę z Barcelony połączy przyjaźń na dobre i na złe, a brak akceptacji ze strony rodziców i nauczycieli będzie miał nieoczekiwane i drastyczne konsekwencje.3.     OPERACJA EXPO – reż. Alberto Rodriguez

Przełom lat 80-tych, 90-tych, Sewilla. Miasto przygotowuje się na przyjęcie milionów gości Światowej Wystawy EXPO ’92. Ten oparty na faktach, wciągający policyjny thriller opowiada historię specjalnej jednostki stworzonej do walki z gangami narkotykowymi i prostytucją. W tej walce liczy się efekt – każda metoda jest dozwolona. Klimatyczny obraz niebezpiecznego miasta i jego półświatka.

4.     PAPIEROWE PTAKI – reż. Emilio Aragón

Historia członków grupy wodewilowej, która po zakończeniu wojny domowej stara się związać koniec z końcem jeżdżąc po kraju ze swoim spektaklem. Muzyk Jorge, brzuchomówca Enrique, kuplecistka Rocio i osierocony Miguel tworzą nietypową rodzinę starającą się rozśmieszać i bawić Hiszpanów w czasach, gdy brakuje na chleb. Ten wzruszający film ma wszystko, co dobre kino powinno mieć: wciągającą historię, suspens, komedię, romans, rewelacyjną muzykę oraz doborową obsadę.

5.     PO CO KOMU NIEDŹWIEDŹ – reż. Tom Fernandez

Komedia w doborowej obsadzie. Alexandro i Guillermo to bracia, sławni naukowcy, których poza umiłowaniem przyrody oraz zatwardziałym kawalerstwem, różni prawie wszystko. Wskutek działania ich niani obaj wylądują w asturyjskim lesie w domku na drzewie szukając  niedźwiedzi – których od dawna tam już nie ma – ale poniekąd również sensu dalszej pracy naukowej. Kiedy w ich życiu pojawi się Daniela, Natalia i Rosa, sprawy przybiorą inny obrót.  Może nawet wrócą  niedźwiedzie?

6.     TRZY METRY NAD NIEBEM – reż. Fernando Gonzalez Molina

Ekranizacja bestsellerowej książki Federico Moccia z Mario Casasem w roli głównej była najchętniej oglądanym w Hiszpanii filmem 2010 roku bijąc rekordy popularności wśród młodej publiczności. Powstał już jej sequel, który również jest przebojem w kinach na półwyspie.  To współczesna opowieść Romea i Julii, opowieść o skomplikowanej miłości dwójki nastolatków pochodzących z różnych światów, którzy pomimo różnic jakie ich dzielą potrafią walczyć o to, co dla nich najważniejsze.

7.     WYBUCHOWA CARMINA – reż. Paco León

Carmina to świetna babka. Nie boi się niczego, z wyjątkiem cmentarzy. Pali jak komin i gada jak najęta. Ma dystans do siebie i do życia, nieprzeciętne poczucie humoru, wielkie serce i ułańską fantazję. Ma też duże kłopoty finansowe. Bar, którego jest właścicielką, raz po raz okradając nieznani sprawcy, a agent ubezpieczeniowy zawsze znajduje jakąś wymówkę, żeby nie zwrócić jej pieniędzy. Carmina obmyśla plan, ma uratować rodzinny interes…

8.     ŻYCIE ZACZYNA SIĘ DZISIAJ – reż. Laura Mana

Edukacja seksualna dla osób w podeszłym wieku? Czy jest coś, czego jeszcze na ten temat nie wiedzą? Okazuje się, że całkiem sporo. Zajęcia, na które większość z dojrzałych uczniów przyszła z nudów, pomogą im odkryć, że wciąż czeka na nich świat pełen fizycznych doznań. To idealni studenci: uważnie słuchają i chętnie… odrabiają prace domowe. Doskonała komedia o tym, że cieszyć się życiem, również erotycznym, można w każdym wieku.

9.     INTERES ŻYCIA – reż. Xavi Puebla

Świeżo rozwiedziony, nadużywający alkoholu i papierosów Salva jest staromodnym sprzedawcą sprzętu telewizyjnego. Jego czas się kończy – nadchodzą młode, bezwzględne wilki, które chcą wygryźć go z branży. Podczas weekendowych targów Salva usiłuje ubić interes z wielkim amerykańskim dystrybutorem, od którego zależy jego „być albo nie być”. Wciągające, głębokie studium moralnego upadku.

Współczesne kino galicyjskie

10.   18 SPOTKAŃ PRZY STOLE – reż. Jorze Coira

Jeden dzień, 6 śniadań, 6 obiadów, 6 kolacji i 6 historii starych i nowych miłości: tych szczęśliwych, tych, którym nie daje się szansy oraz tych, które już wygasły. Zrealizowany na ulicach i we wnętrzach Santiago de Compostela film swobodnie przechodzi od magii i spokoju dnia codziennego do trzęsień ziemi, nagłych życiowych zmian.

11.   CREBINSKY – reż. Henrique Otero

Zwariowana komedia z II Wojną Światową w tle. Bracia Crebinsky i ich krowa Mućka cudem przeżyli powódź, która zniszczyła ich wioskę. Wartki nurt wyniósł ich na odludzie u ujścia rzeki. Pewnego dnia krowa znika, a bracia wyruszają na jej poszukiwanie. Absurdalny humor, piękne pejzaże Galicji, amerykański okręt podwodny i niemiecki patrol poszukujący zaginionego pilota tworzą mieszankę wybuchową.

Dokumenty. W roli głównej: KOBIETA

12.   ŻYĆ NA CAŁOŚĆ – reż. Andrea Esteban

Przez pryzmat doświadczeń dwóch kobiet, Andrei i Pauli, poznajemy rzeczywistość w jakiej żyją młode lesbijki w Madrycie, Londynie i Berlinie. Bohaterkami dokumentu są artystki, dziennikarki i aktywistki, które nie zgadzają się na to by społeczeństwo przyklejało im etykietki. Chcą być postrzegane według osobowości, zainteresowań i umiejętności, a nie przez pryzmat ich orientacji seksualnej. Wciągający, żywiołowy film o pokoleniu, które walczy o prawo do bycia sobą.

13.   NIECH TA NOC NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY – reż. Isaki Lacuesta

W 1950 roku wielka gwiazda amerykańskiego kina Ava Gardner po praz pierwszy opuściła USA i przybyła do małej, katalońskiej wioski, by kręcić zdjęcia do filmu Pandora i Latający Holender. Ta podróż odmieniła wszystko – od tej pory aktorka spędzała większość czasu w Madrycie, a o jej życiu – wypełnionym po brzegi romansami, skandalami, flamenco, walkami byków i alkoholem – zaczynają krążyć legendy.

14.   TĘCZOWA PODRÓŻ EVITY – reż. Xavier Gassió 

W 1947 roku generał franco zaprasza Juana Perona do Hiszpanii, ale ten w zastępstwie wysyła swą młodą żonę Evę. Film opowiada o tym, jak w wieku 28 lat i bez żadnego doświadczenia w dyplomacji Eva Duarte de Perón rozpoczyna Tęczową Podróż po Europie. Uwiedzie Hiszpanów, wzbudzi wściekłość generała Franco i jego żony, papiez odmówi jej audiencji, a ona sama nieświadomie posłuży jako przykrywka dla nazistów uciekających do Argentyny. Ale wróci do kraju jako nowa osoba – Evita.

Na niebiesko zaznaczyłam filmy, którę fajnie będzie zobaczyć i które w moim
odczuciu zapowiadają się ciekawie.

Niestety cena karnetu zamyka się w granicach 80-50 zł, więc nie wiem ile uda mi się zobaczyć (bo raczej
karnetu nie kupię).Nie wiem jak wyjdzie, ale jakby coś, zdam subiektywną relację!


Informacje na temat biletów dostępne w kasach poszczególnych kin:

Wrocław – Kino Nowe Horyzonty
Poznań – Kino Muza
Gdańsk – Klub Żak
Kraków – Kino pod Baranami
Katowice – Kino Światowid
Łódź – Kino Charlie


Mary 

* Nowe kino hiszpańskie, akcja!

1 komentarz: